Kastro Sahili

Saray ilçesinin turizm açısından önemi Tekirdağ ilinin Karadeniz’e açılan tek kapısı olması ve bunun yanında Istıranca Dağlarının bir bölümünün ilçe sınırları içerisinde bulunmasıdır. 

Tekirdağ’ın Karadeniz kıyısında, Istranca Dağlarının eteklerinde bulunan Kastro doğal plajı ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Bu plajda ormanlık alanlar kumsalla birlikte başlamaktadır. 

Eski adıyla Kastro, şimdiki ismiyle Çamlıkoy Trakya’nın Bahçeköy deresinin Karadeniz’e döküldüğü yerde 2.5 km. kumsalıyla, Saray’ın sahil şerididir. Saray’dan Çamlıkoy’a kadar olan yol güzergâhı da Istıranca Dağlarından (ormanlarından) geçer. Güzergâhta yapılan dağ evleri, nehir boylarındaki mesire yerleri bulunmaktadır. Kastro yöresindeki 329 hektarlık karaçam ormanı 18 Nisan 1988 tarihinde Doğayı Koruma Alanı (Milli Park) olarak ayrılmıştır. Orman İşletmesi tarafından piknik ve dinlenme yeri olarak düzenlenen bu alanda bazı turistik tesisleri ve konaklama yerleri vardır. 

Tekirdağ’ın Karadeniz’e açılan tek kıyısı olan milli park Kastro, yemyeşil doğasıyla görenleri etkiliyor. Gerçek adı Çamlıkoy olan fakat; yörede bulunanların Kastro dedikleri milli parkın bu ismi almasının sebebi ise; eskiden bölgede yaşayan Rumlar olduğu tahmin ediliyor. 

Kastro’da doğa ile iç içe pek çok aktivite gerçekleştirebiliyorsunuz. Orman, deniz ve dereyi bünyesinde birleştiren bu alanda ister bisiklete biniyorsunuz isterseniz balık tutarak keyifli vakit geçiriyorsunuz. 

Bahçeköy deresinin denizle birleştiği bu koy piknik ve dinlenme yeri olarak düzenlenmiş bunun sebebi ise; koyda bulunan 329 hektarlık karaçam ormanları. Koyun çevresi ve derenin iki yanı koruma altında. Bu nedenle Kastro’da tesis yapılamıyor, çürüse bile ağaçların kesilmesi yasak. 

Fakat; oldukça keyifli vakit geçireceğiniz bu koyda bisiklete binip eğlenebilirsiniz. 2.5 kilometrelik Bahçeköy deresinde bisiklet kiralayabilirsiniz. Piknik alanlarının da bulunduğu bu koy kendinizle baş başa kalabileceğiniz sakin bir yer. 
Bu koyda sadece bisiklete binmekle sınırlı kalmamalısınız. Rahatlamak ve farklı bir şeyler yapmak için balık tutmalısınız. Ardından mangal tuttuğunuz balıkları mangal yaparak yemeyi deneyebilirsiniz. 

Kastro, Kaya Turizm’e kiralanmış durumda. Tesisten günübirlik faydalanmak isteyenler giriş ücreti ödüyor. Ayrıca; Kastro bünyesinde kamp yapabileceğiniz yerler de bulunuyor. Ormanın içi çadırlarla dolu. Çadırınızı kendiniz getirebilirsiniz ya da iki veya üç kişilik standart çadırlardan kiralayabilirsiniz. Çadırlara elektrik sağlanıyor. Su dağdan gelen lezzetli kaynak suyunun aktığı çeşmelerden sağlanıyor. Kamp alanında market de var.   Ayrıca Kastro sahili,  dünyada nadir görülen ve nesli tükenmekte olan bitkilerden kum zambağına ev sahipliği yapmaktadır. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kum zambağı, 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınmıştır. Saray için büyük bir değer olan kum zambağının koruma tedbirlerinin alınması zorunludur

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish