Saray Belediye Başkanlığı Covid-19 Dönemi Faaliyet Raporu

Ülkemizin, şehrimizin ve ilçemizin Covid-19 salgını sebebiyle yaşadığı bu zorlu süreci en az hasarla atlatmak adına, kurum olarak aralıksız mücadele ediyoruz.

Salgın hastalık sürecinde en büyük tedbirin sosyal mesafe ve hijyen olduğunu göz önünde bulundurarak, süreç boyunca özellikle bu iki nokta üzerinde yoğunlaşıyoruz.

Öncelikle ilçemizin en hareketli günlerini yaşadığı çarşamba günleri için Saray semt pazarı giriş çıkış noktaları oluşturuldu. Burada vatandaşlarımızın sosyal mesafeyi korumaları ve satış ürünlerine yaklaşmamaları adına sahaya şeritler çekilerek uyarı levhaları konuldu.

 İnsan yoğunluğunu kırmak adına pazarda yalnızca gıda ve temizlik ürünlerinin satışına izin verildi. Pazar esnafına maske ve eldiven takmaları konusunda gerekli uyarılar yapılarak konuyla alakalı denetimler arttırıldı.

Ayrıca halkımızın sokağa çıkma mecburiyeti yaşadıkları zamanlarda kullanmaları adına 15 adet dezenfektan noktası oluşturuldu.

Yine insan yoğunluğunun fazla olduğu cadde, bankamatik çevreleri, esnaf ve kurumların yakınlarındaki geçiş noktalarına el dezenfektan kutuları bırakıldı. Bu noktalar, Zabıta Birimimiz tarafından günaşırı kontrol edilerek malzemenin devamlılığı sağlanmaktadır.

İlçemizdeki cadde ve sokaklar ile tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafımızca düzenli aralıklarla dezenfekte edilmekte. Halkın toplanma yerleri olan parklar ile meydanlarda bulunan oturma grupları ve banklar kaldırılarak sahada sosyal mesafe vurgusu yapıldı.

Vatandaşlarımıza gerek belediye anonsları gerekse Zabıta Birimi aracılığıyla sürekli olarak, kalabalık ortamlara maskesiz girmemeleri ve bu süreçte dikkat etmeleri gereken hususlar adına çeşitli uyarılar yapılmakta. Sosyal medyanın öneminin günden güne arttığı şu zaman diliminde tüm odak noktamızı halkımızın güvenliği ve sağlığı oluşturuyor. Gerek Belediye Başkanlığı gerekse Belediye hesabımızdan düzenli olarak sürece dair paylaşımlar yapmaktayız.

Tüm kurumların imkanlarını sonuna kadar kullanıyor olduğu bu dönemde, Kaymakamlık ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ile irtibat halindeyiz. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını temin etmek üzere Kaymakamlık ile iş birliği içinde Vefa Koordinasyon ekibi oluşturuldu. Ayrıca İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bünyemiz dahilinde kullanabilecekleri tüm imkanlar sağlanmış durumda.

Sosyal Belediyecilik ve insanî yardımlaşma adına; evsiz, engelli ve yemek yapamayacak durumda olan vatandaşlarımıza günlük sıcak yemek temin etmekteyiz. Büyükşehir Belediyemiz ile koordineli çalışarak bu süreçte işsiz kalan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza erzak desteği sağlamaktayız.

Gündelik hayatın aksadığı bu olağanüstü süreçte sokak hayvanlarına yönelik beslenme noktaları oluşturduk ve bu noktalara düzenli mama takviyesi yapmaktayız.

İdari iklimimizin dikkat noktalarından belki de en önde olanı, halkımıza sunduğumuz psikolojik destek hizmeti. Belediye psikoloğumuz mesai saatleri içinde, sosyal medya hesaplarında paylaştığımız numara üzerinden kendisini arayan vatandaşlarımıza psikolojik destek vermekte. Hayatın her kesiminden insanları etkileyen bu süreci en az hasarla atlatmak adına gerek çocuklar, gerek öğrenciler, gerekse yetişkinler için bu hizmetimizi büyük bir gayretle sürdürmeye hazırız. Ülkemizde alınan tedbirlerin bir uzantısı olarak toplanma mekanları ve konunun kapsamı içine giren işyerlerinin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. İlçemizde bulunan marketlerin, metrekarelerine göre insan sayısı gözeterek içeri alınmaları, maske ve dezenfektan kullanmaları, sosyal mesafe kuralına uymaları, 0-12 yaş çocukların bu alanlara alınmaması konusunda gerekli tebliğler yapıldı. Konuyla alakalı denetimler aralıksız şekilde yapılmakta.

Sahadaki bu duyarlılığımızı kendi bünyemizde de büyük bir özenle uyguluyoruz. Personelimiz arasında kronik rahatsızlığı olanları idari izinli saymaktayız. Kurumumuza gelen vatandaşların vücut ısılarını ölçerek ve maske takma zorunluluğunu hatırlatarak güvenlik tedbirlerini arttırmış bulunmaktayız. Ücretsiz maske dağıtımını ise, ekiplerle birlikte bizzat sahaya inen Belediye Başkanımız öncülüğünde gerçekleştirmekteyiz.

Ne kadar zaman sonra biteceğini öngöremediğimiz bu olağanüstü zamanlarda, Tekirdağ İli genelinde

11 İlçe Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanımız ile düzenli aralıklarla telekonferans toplantıları üzerinden durum değerlendirmesi yapmaktayız. İlçemizin ve halkımızın güvenliği adına elimizdeki imkanları seferber ettiğimiz bu süreci birlik ve beraberlik içinde en az hasarla atlatmayı umuyoruz.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish