Okullarda Yüz Yüze Eğitim Başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya SELÇUK’UN 21 Eylül Pazartesi Günü “ Aşamalı ve Seyreltilmiş” Olarak Başlayacak Olan Okullarda Yüz Yüze Eğitim Öğretime İlişkin Yazılı Açıklaması

21 Eylül olarak belirlenen başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece- hâlihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencileri ile okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencileri başlayacak.

İlkokul birinci sınıf öğrencileri uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda 2 gün olacak şekilde okullarında olacak.21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreç yeniden değerlendirilecek.

Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, ile olacak. Veliler isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilecekler. Bu durumda öğrenci uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacak. Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye  kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacak ve çocukların okulda kalış süreleri kısaltılacaktır. Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkanları bir arada kullanarak eğitim öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma,okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır.

Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her türlü tedbir alınmaktadır.

Uzaktan eğitimle ilgili olarak da EBA Televizyonu ve EBA dijital platformu üzerinde çok yoğun ve sıkıntısız işleyen bir altyapı mevcuttur. Uzaktan eğitimde canlı derslere öncelik verilmekte ve öğrenci ile öğretmene dijital ortamda eş zamanlı ve interaktif ders yapabilme imkanı sağlanacaktır..1.sınıf öğrencileri için dijital içerikler hazırlanmıştır.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish