Pazartesi, Mart 4, 2024
HABERLER

Hattuşa Saray Park açıldı

Trakya’nın ilk ve tek termal tesisi Hattuşa Saray Park, 3 Temmuz Pazar günü düzenlenen törenle  Saray’da hizmete açıldı.

KATILIM YOĞUN OLDU
Trakya’nın ilk ve tek termal tesisi Hattuşa Saray Park, 3 Temmuz Pazar günü saat 17.00’da gerçekleştirilen açılış töreniyle hizmete girdi. Hattuşa Saray Park’ın açılışına Hattuşa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Emekli Vali Murat Yıldırım, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Abdullah Ataman, Saadet Partisi Saray İlçe Başkanı Şaban Mısırlı, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Fuat Ünal, 2009-2019 Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Emrah Kaya, Saray İlçe Emniyet Müdür Vekili Vahap Uyar, Saray İlçe Müftüsü Ercan Özelce, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, muhtarlar, iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı.
DOĞAN: “HATTUŞA SARAY PARK SARAY’A DEĞER KATACAK”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı başlayan törende açılış konuşmasını Hattuşa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan gerçekleştirdi. Tesis hakkında bilgi veren Doğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“ Benim için her proje yeni bir heyecan, yeni bir coşku demek. Saray’daki termal proje ayrı bir heyecan katıyor benim heyecanıma. Çünkü, bundan 3 sene önce TBBM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un temelini attığı projeyi yarım bırakmak bize yakışmazdı. Bugün, layıkıyla yüzümüzün akıyla bu tesisi açıyoruz ve halkımızın hizmetine sunuyoruz. Burası 112 yatak kapasiteli, 2 tane termal havuzu, 2 tane hamamı, 2 tane saunası, kür banyoları ve günübirlikleri büyük bir tesis. Bu projenin yaklaşık maliyeti 10 milyon dolar. Bu termal tesis Saray’a değer katacak olan bir termal tesis. Burası sağlık tesisi. Saray’daki termal suya talip olurken buradaki suyun özellikleri de bizi motive etti. Çünkü, birçok termal suda olmayan Saray’daki termal suda bulunan selenyum minareli var. Selenyum bizi gençleştiren, bağışıklığı güçlendiren bir termal var burada. Bu sebeple o zamanki belediye başkanımız, valimiz bu yatırımı Hattuşa’yı buraya getirdiler. İnşallah, bu proje bu bölgenin birinci projesi değil, bundan sonra da birçok termal tesisin bu bölgeye gelmesine vesile olacak. Bu tesisin tamamlanmasında bizi destek olan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’e, başkan yardımcılarına, belediye meclis üyelerine ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum. Onlar da bize destek oldular, bu projeyi Saray halkı ile buluşturduk. Bu projeyi Türkiye ekonomisine kazandırdık.”
BAŞKAN ERKİŞ: “HAYIRLI OLSUN”
Hattuşa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan’dan sonra konuşan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, şunları ifade etti:
“ Ülkenin krem kaymak tabakasının tatil hayatını sürdürdüğü bir üniversiteden mezunum. Orada dünyayı kendi yorumlayış biçimimle tepkili bir biçimde bir kardeşime babanın altı bin kişi çalıştırdığı bir fabrikası var. Sen hala neyin peşindesin? Niye işi daha da büyüteceğim diyorsun her yerde. Nereye kadar, 3 günlük dünya değil mi dediğimde unutamadığım şu cevabı  vermişti. Ben 3 bin kişiye 4 bin kişi daha istihdam etmek istiyorum. 9- 10 bin kişi çalışsın. Bu benim içimdeki tatmin ruhunu destekliyor demişti. Anladım ki kendisiyle yarışıyordu ve hayırda yarışıyordu kendi kendisiyle. Dünya benim gördüğüm gibi bir katı anlayışla ele alınmayacak kadar büyüktü. Mehmet Ali başkanımla bu konuyu konuştuğumda onun da kendi kendisiyle yarışmakta olduğunu gözlemledim.
“Nazım’ın dediğince kendi kendimizle yarışmadayız gülüm,
Ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz,
Ya da dünyamıza inecek ölüm.”
10 milyon dolar harcadım diyor buraya. Bu Saray’a yapılmış çok büyük bir katkıdır. Kendisine bu anlamda bu yarışında başarılar diliyorum. Umut edelim ki memleketin birçok yerinde özellikle umuda ihtiyacımız olan, yatırımların sürmesine her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan şu buhranlı günlerde yatırımları sürsün. Allah yolunu açık etsin. Saray’ımıza yaptıklarından dolayı kendisine müteşekkir olduğumuzu bildiriyorum. Hayırlı olsun. Bugün burada Saray’ımızın marka değerine olağanüstü bir katkı sağlayan, şu tesisin açılışında benden çok daha fazla takdiri hak eden Sayın Nazmi Çoban’ı önceki dönem belediye başkanını da huzurlarınızda bir kez daha tebrik ediyorum.”
TEŞEKKÜR ETTİ
Başkan Erkiş’in davetiyle kürsüye gelen 2009- 2019 Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Verdiği sözü Türkiye’de her yerde yaptığı yatırımlarla kanıtlamış, Saray’da da kanıtlamış olan Doğan Jeotermal Grup Başkanı, Hattuşa’nın Başkanı Mehmet Ali beye şahsım adıma yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Böylesi bir yatırıma MTA termal aramaları sırasında başlayan heyecanı, daha sonra termalin Ankara’daki ihale süreci ve beni o süreçte yalnız bırakmayan belediye meclis üyelerime, muhtarlarıma ve Saray halkına yürekten teşekkür ediyorum. Sizler en iyisine layıksınız. Bu suyun sıcaklığı herkese dokunacak, herkes bu suyun sıcaklığından nasibini alacak. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
KURDELE KESİLDİ
Konuşmaların ardından Hattuşa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş ve protokol üyeleriyle birlikte açılış kurdelesini kesti. Kurdele kesim töreninden sonra Hattuşa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş ve protokol üyelerine Hattuşa Saray Park’ı gezdirerek, tesis hakkında bilgi verdi.