Saray’da 100’üncü yıl coşkusu

Saray Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 100’üncü yılı çerçevesinde düzenlediği “Kuruluştan Kurtuluşa” programında binlerce Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı tek yürek oldu. 28 Ekim akşamı başlayan 100.yıl coşkusu, 29 Ekim akşamı Fener alayı ve Cumhuriyet Yürüyüşü ile doruğa ulaştı.

Saray Belediyesi, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100.yılını büyük bir coşku ve heyecanla kutluyor. 5 gün sürecek olan 100.yıl kutlamaları, 28 Ekim akşamı Cumhuriyet Yürüyüşü ile başladı. Eski Pazar yerinde toplanan Saraylılar, davul zurna eşliğinde marşlarla kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Kortej yürüyüşünün ardından kutlama programı DJ Hakan Şaşmaz ve Gökhan Meneşe konseriyle devam ettti. DJ Hakan Şaşmaz performansıyla Saraylıları coştururken, Gökhan Meneşe de birbirinden güzel şarkılarıyla kulakların pasını sildi.

SARAY CUMHURİYET İÇİN TEK YÜREK OLDU
29 Ekim Pazar akşamı ise saat 19.00’da Atatürk Kültür Merkezi önünü dolduran kalabalık, cumhuriyetin 100’üncü yılına yakışır bir kutlamaya tanıklık etti. Atatürk Kültür Merkezi önünden başlayan Fener Alayı ve Cumhuriyet Yürüyüşü’nde binlerce kişi ellerinde Türk bayrakları ile Ali Naki Erenyol Anadolu Lisesi Bandosu eşliğinde yaklaşık 2 kilometre boyunca marşlar ve cumhuriyet şarkıları söyledi. Cumhuriyet Yürüyüşü’ne Saray Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Ertan İnanç, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanı Erol Gürler, İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Murat Öztürk, Saadet Partisi Saray İlçe Başkanı Şaban Mısırlı, DEVA Partisi Saray İlçe Başkanı Tarık Atansoy, Saray İlçe Emniyet Müdürü Vahap Uyar, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Fuat Ünal, Kaymakamlık daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ve binlerce Cumhuriyet sevdalısı katıldı.

BAŞKAN ERKİŞ: “ATATÜRK’ÜN MANEVİ HUZURUNDA BÖYLE BİR GECEYE ŞAHİTLİK ETMEKTEN BAHTİYARIM”
Eski Pazar yerinde saat 20.00’da başlayan programda coşkulu bir kalabalığa hitap eden Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, şunları ifade etti:
“Bundan 100 yıl önce can pazarıymış, ben hatırlıyorum bundan 30 sene öncesinde normal bir pazardı. Bu pazar yerinde, can pazarında her şeye şahitlik eden Ayaspaşa Camii burada öyle önemli anlardan geçilmiş ki bugün inancımıza göre ruhları bizi izlemektedir. O ruhlar burada bu toprağının evlatlarının 100’üncü yıl kutlamalarındaki sadeliğini ve asilliğini müşahede ettikten sonra bütün haklarını helal etmişlerdir emin olun. Genç kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Burada Fener Alayında bize eşlik eden, hemen gözüme çarpan tüm siyasi parti öncülerine, Dokuyan Eller’e, Saray’ın emekle, alın teriyle yoğrulmuş topraklarının tüm evlatlarına, saygıdeğer misafirlerime teşekkür ediyorum. Hiçbir yerde böylesine büyük coşku bu toprağın has evlatlarıyla böyle güzel kutlanmamıştır. Ben burada 500 yıllık camimizin hemen yanı başında eski pazar yerinde Atatürk’ün manevi huzurunda sizlerle birlikte böyle bir geceye şahitlik ettiğim için kendimi bahtiyar hissediyorum. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum, saygılar sunuyorum.”

100. YIL COŞKUSU DORUĞA ULAŞTI
Konuşmaların ardından Grup Anafor, Sevtuğ ve DJ Berkay Salas’ın performansıyla 100. Yıl coşkusu doruğa ulaştı. İzleyenlerden tam not alan Grup Anafor, Sevtuğ ve DJ Berkay Salas izleyenlerden büyük alkış aldı. Konser sonunda Saray Belediye Özgen Erkiş, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Fuat Ünal ve Saray Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Arif Naci Öngören ile birlikte Grup Anafor’a, Sevtuğ’a ve DJ Berkay Salas’a teşekkür ederek plaket takdim etti.