Atatürk Saray’da

19 Ağustos 1937, Perşembe

Otomobillerin ard arda Saray’ a girdiğini görenler Atatürk’ün geldiğini anlamışlardı. Haber hemen kasabaya yayılmış etrafta bir koşuşturmaca başlamıştı.

Atatürk o gün belediye binası arkasındaki dut ağacının koyu gölgesini tercih etmiş orada dinlenmiş, kendine ayran ve mısır ikramı yapılmıştı. Etrafı kısa sürede dolmuş Saray Halkı hemenbir sevgi yumağı oluşturmuştu.

Herkes nefesini tutmuş pür dikkat onu dinliyor ve seyrediyordu. Bütün dikkatler onun üzerindeydi. Duruşuna, kılık kıyafetine, konuşmalarına, altın sarı saçlarına bakıyorlar ayran içişini izliyorlardı. O gün Saray Halkı gördüklerini gönüllerine resmedip belleklerine kazıdılar.

TRAKYA MANEVRALARI VE ATATÜRK’ÜN SARAY ZİYARETİ

1.Dünya Savaşı sonrası güçlü imparatorluklar çökmüş, yerini ulus devletlerine bırakmıştı. 1. Dünya Savaşının sonuçları bu yeni ulus devletlerinin en önemli sorunları oldu.

Özellikle 1.Dünya Savaşından yenik çıkan ülkelerde savaş sonuçlarının oluşturduğu sorunlar ulus milletlerinin yönetimlerini faşizme totaliter yönetimlere doğru sürükledi. Bir yandan totaliter rejimlerin güç gösterileri ve tehditleri, öte yandan Hatay sorunu genç Türkiye Cumhuriyeti’ni askari alanda daha hazırlıklı olmaya zorlamaktaydı. Trakya Manevraları işte bu durum içinde yapılan çok önemli ve düşmana gözdağı için önemli bir manevradır.

Trakya Manevralarını Ulu Önder Atatürk’te izledi. Atatürk manevralar sırasında bölgedeki yerleşim yerlerini ziyaret ederek halkıyla kucaklaştı.

19 Ağustos 1937 günü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, Saray ilçemizi ziyaret ederek, Saray Halkına ebediyete kadar sürecek onur ve gurur bıraktı.

Geçmişini bilmeyen hatta geçmişinden gerekli çıkarımları yapamayan onu reddeden milletler asla lider ülke olamazlar.

Bu and ve rölyef Ulu Önder Atatürk’ün

Saray ilçemiz ziyaretini ebediyete taşımak amacıyla Saray Belediye Başkanlığınca yaptırılmıştır.

Amaçlanan Ulu Önder Atatürk’ün ziyaretini geleceğe taşıyarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu, kurtuluş destanını gelecek kuşaklara aktarabilmektir.

26 Mart 1937  SARAY BELEDİYESİ

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish