İçişleri Bakanlığı Tarafından Yayınlanan Genelge Gereği Nikah Salonlarında Uygulanacak Kurallar;

Nikah salonunun girişinde ve çıkışında tokalaşma ya da sarılma yapılmamalı ve fiziki mesafe korunmalıdır.

Nikah sonrasında takı töreni yapılmayacak ve takılar çiftlerin getirecekleri sandık veya benzeri bir kutuya konulacak.

Toplu fotoğraf çekimi yapılmayacak, fotoğraf karesi fiziki mesafeye uygun çekilecek.
Nikah şekeri dağıtımı sırasında fiziki mesafe korunarak dağıtım yapılacak.


         81 İL VALİLİĞİNE NİKAH MERASİMLERİNDE UYGLANACAK TEDBİRLER GENELGESİ

İçişileri Bakanlığı, “Nikah Merasimlerinde Uygulanacak Tedbirler” konulu genelgeyi 81 İl Valiliğine gönderdi.

09 Haziran’da gerçekleşen Kabine Toplantısı’nda Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda nikah salonlarının 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabileceği yönünde karar alındığı belirtildi.

Bu kapsamda, nikah merasimi için kullanılacak mekanların faaliyetlerine izin veren mevzuat hükümleri (İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik v.b) ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlere ilave tedbirler alındığı ifade edilerek, alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

1. Nikahlar, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün olduğunca açık havada yapılacak ve süre mümkün olduğu kadar kısa tutulacak.

2. Nikah merasimi yapılacak mekanların işletmecileri tarafından genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak. Tesisin  misafir  kapasitesi mesafe planına göre belirlenecek. Bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite bilgisi tesisin   girişinde görülebilir bir yere  asılacak. Hazırlanan plan çerçevesinde mekanın girişlerinde ve sıra oluşabilecek her noktada mesafeyi sağlamaya yardımcı yer işaretlemeleri yapılacak.

3. Kurallar, mesafe, maske kullanımı ve temizlik uygulamalarına ilişkin bilgilendirme afişleri nikah yapılacak mekanların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak.

4.Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri  yapılacak, 38 dereceden yüksek olanların en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.

5.Mekan girişlerinde  dezenfektan/el antiseptiği bulundurulacak ve misafirlerin ellerini dezenfektan /el antiseptiği ile temizlemelerinden sonra içeri girişleri sağlanacak.

6. Nikah  yapılacak mekanlara maske takılarak  girilecek, işletme sahiplerince mekanın girişinde yeterli miktarda maske bulundurulacak.Maskesiz misafirlere mekan girişinde maske dağıtılacak.Nikah merasimi sürecinde de maske takılması (gelin,damat,nikah memuru ve şahitler dahil) sağlanacak.

Nikah Merasimi Yapılacak Mekanlar;

A.Yemek, kokteyl vb. ikram yapılarak nikah merasimi düzenlenen mekanlarda;

Misafirlerin oturma düzen düzeninde masalar arası en az 1,5 metre , sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek.

Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için  uygulanmayacak.

Her masada yeterli  sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulunduracak.

Nikah esnasında veya akabinde yemek, ikram kokteyl vb. olması durumunda 30 Mayıs tarihli valiliklere gönderilen genelge hükümlerine uyulacak.

B– Nikah salonu olarak kullanılan masasız (sandalye/ koltuk düzeni olan)mekanlarda;

Sabit sandalye/koltuk düzeni olan nikah mekanlarında oturma düzeni bir sandalye/koltuk boş olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.

Sabit sandalye/ koltuk düzeni olmayan nikah mekanlarında oturma düzeni sandalye /koltuklar arası 1 metre mesafe olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.

7.Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odalar tercih edilecek.

8.Nikah merasiminde karşılama, uğurlama ve takı töreninde tokalaşma ya da temasa neden olan davranışlardan uzak durulacak ve mesafe korunacak.

9. Takı merasimi, hediyelerin salonun uygun bir yerine konulacak sandık vb. bir toplama  kutusuna konulması şeklinde yapılacak.

10. Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kuralına riayet edilecek.

11. Nikah yapılan mekanlardaki ortak kullanım alanlarında (ana salon,bina girişi, kantin/ kafeterya ,lavabolar vb.) el antiseptiği veya   dezenfektan bulundurulacak.Teması mümkün olduğunca azaltabilmek için bunların mümkünse fotoselli olmaları sağlanacak.

12. Aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafirler için ortak kullanım  alanlarında (oturma düzeni dahil) mesafe şartı aranmayacak.

13.Bu genelge  kapsamında nikah yapılacak mekanlarda temasa neden olabilecek dans/ oyun vb. amaçla müzik yayını(canlı müzik dahil) yapılmayacak. Ancak sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını(canlı müzik dahil) yapılabilecek.

14.Nikah mekanı bünyesinde buluna mescitler Mayıs ayında valiliklere gönderilen genelge hükümlerine uygun olarak kullanıma açılabilecek.

15. Genel tuvaletlerin giriş kapısı mümkünse otomatik  kapı sistemi olarak düzenlenecek. Düzenlenememesi halinde uygun şekilde paravan konularak giriş kapıları açık tutulacak.Ayrıca tuvaletlerde devamlı sıvı sabun, tuvalet kağıdı,kağıt havlu ve çöp kutusu bulundurulacak ve teması mümkün olduğunca azaltabilmek için muslukların,  sıvı sabun ünitelerinin mümkünse fotoselli olmaları sağlanacak.El kurutma cihazlarının kullanımına izin verilmeyecek.

16.Merkezi havalandırma sistemleri  bulunan alanların havalandırması doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek. Kapı ve pencereler açık bırakılarak doğal havalandırma sağlanacak ve havalandırma sistemlerinin kullanımı ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının İklimlendirme Rehberinde belirtilen kurallara uyulacak.

17.Kapalı alanlarda yapılacak nikah merasimlerinde mekanın  sağlıklı havalandırılması için iki nikah merasimi arasında en az 15 dakikalık zaman bırakılacak, bu süre zarfında şartlara göre kapı/ pencere açılarak veya merkezi sistemlerle  doğal hava sirkülasyonu sağlanacak.

18. Genel kullanım alanlarına atık kutuları konulacak, bu kutuların sadece maske, eldiven gibi temizlik malzemeleri için kullanılacağı belirtilecek ve bu atıklar imha edilirken diğer atıklarla birleştirilmeyecek.

19. Nikah yapılacak kapalı mekanlarda bulunan çocuk oyun alanları kapalı olacak, açık mekanlarda bulunan çocuk oyun alanlarındaki sık dokunulan yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Ulaşılabilir alanlarda el antiseptiği bulundurulacak. Covid-19 bulaşma riskini artıracağı için 1 metreden yakın temas gerektiren aktiviteler yapılmayacak.

20. Park hizmetinin verilmesi  halinde araçta temas edilen her nokta (kapı kolu, direksiyon, vites vb) temizlendikten sonra araç misafire teslim edilecek.

21. Asansörlerin  kullanımı sınırlandırılacak, kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek ve bu sayı asansör   girişinde belirtilecek. Asansör içerisinde mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek.

22. Valilik/ Kaymakamlıklarca , nikah merasimlerine ilişkin Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu ,ilgili Bakanlıklar ile yetkili kamu kurum ve kuruluşların yaptığı/ yapacağı tüm düzenlemeler takip edilerek uygulama gözden geçirilecek ve gerekli hallerde güncellenecek.

NİKAH YAPILACAK MEKANLARDA GÖREVLİ PERSONELE YÖNELİK ÖNLEMLER

Personelin Covid-19’un bulaşma yolları ve korunma  önlemleri  hususunda bilgilenmesi sağlanacak.

Personel girişinde, el dezenfeksiyonu veya antiseptiği bulundurulacak.

Personelin giriş/çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri termal sensörlerle ya da temassız   ateş ölçerlerle yapılacak ve bu veriler günlük olarak kayıt altına alınacak ve asgari 14 gün süreyle  saklanacak. Ayrıca personelin birlikte yaşadığı kişilerin de koronavirüs  (Covid-19)  açısından izlenebilmesi için personelden bu  kapsamında bilgi alınacak.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan/ gelişen çalışanlar tıbbi maske takılarak Covid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek.

Mekanlarda çalışan personel için yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurulacak. Tüm personel ,çalışma esnasında çalışma alanının gerektirdiği tıbbi/ bez maske, yüz koruyucu şeffaf siperlik vb. Kişisel koruyucu  ekipmanı kullanacak (Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek,yeni maskenin takılması esnasında ise  el temizliğine özen gösterilecek)

Personel kıyafetlerinin  günlük temizliği sağlanacak.

Personel, el temizliğine dikkat etmesi konusunda sürekli uyarılacak (temizliğini sağlamak için ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanacağı, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiğinin kullanılacağı hususu esas alınacak)

Nikah yapılacak mekanlarda görevli personelin tuvalet, dinlenme, ortak yemek ve sosyal alanları mesafe koşullarına göre düzenlenerek (bu konuda gerekirse yer işaretlemeleri, şerit, bariyer  vb. düzenlemeler yapılacak)bu alanların kapasitesi belirlenecek ve belirlenen kapasiteye uygun olacak şekilde personelce kullanımına müsaade edilecek. Bu alanların temizliği ve kurallara uygun şekilde dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlanacaktır. Ayrıca buralarda alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı bulundurulacak.

Personel, kendisinde veya birlikte yaşadığı kişilerde Koronavirüs (Covid-19) semptomlarını görmesi halinde bu durumu vakit kaybetmeksizin mekan yöneticisine bildirecek.

Nikah yapılacak mekan yönetimince personele belirli periyotlarla ve herhangi bir şüpheli durumun varlığı (yüksek ateş, öksürme,nefes daralması,koku alma duyusunda kayıp,halsizlik vb.) halinde Koronavirüs  (Covid-19) testi yaptırılacak.Sonuçlar kayıt altına alınarak muhafaza edilecek,test sonucu pozitif çıkan ya da test sonucu pozitif biriyle temaslı olması nedeniyle takibe giren,test sonucu pozitif olup iyileşen ancak son negatif test sonucundan itibaren 14 günlük takip süresi geçmeyen ve kendisi veya birlikte yaşadığı kişinin şüpheli durumunda olması nedeniyle test yaptırılan personelin test sonucu alınana kadar çalışmasına kesinle müsaade edilmeyecek.

Valilikler ve kaymakamlıklar, nikah merasimi yapılacak mekanların faaliyetlerini yukarıda belirtilen kurallara göre sürdürmeleri için Umumi Hıfzıssıhha  Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak.Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

en_USEnglish
tr_TRTurkish en_USEnglish