Saray Belediyesi Zirai Üretimde Örnek Oluyor 05 Mart 2024, 09:00
![](tema/genel/uploads/haberler/organik.jpg)
Saray Belediyesi tarım birimi, zirai çalışmalarıyla örnek oluyor. Tarım birimi çalışanlarından Ziraat Teknikeri Dağlar Pekdemir ve Tarım Birimi Sorumlusu İbrahim Beyaz'ın 4 yıldır üzerinde çalıştığı 'Saray Fasulyesi' ıslah çalışmaları sonuç verdi. 3 yıl önce pembe fasulye ve iri fasulye arasında gen transferi yapılarak elde edilen 'Saray Fasulyesi' üretime hazır hale geldi.
PEKDEMİR: "SARAY'IMIZA AİT YENİ BİR FASULYE CİNSİ ÜRETTİK"
Saray Belediyesi tarım birimi tohum ıslah çalışmalarını sürdürüyor. Saray Belediyesi tarım birimi çalışanlarından Ziraat Teknikeri Dağlar Pekdemir ve Birim Sorumlusu İbrahim Beyaz'ın 4 yıldır sürdürdüğü tohum ıslah çalışmaları sonuç verdi. Saray Fasulyesi' ıslah çalışmaları hakkında bilgi veren Ziraat Teknikeri Dağlar Pekdemir, "4 yıldır sürdürdüğümüz ıslah çalışmaları sonucu Saray'ımıza ait yeni bir fasulye cinsi ürettik. Fasulye kendine döllek bir tür olduğundan birinci yıl çiçeklerindeki erkek organlar alınarak sadece dişi organ bırakıldı. Çiçek ve tohum rengi hoş görünen pembe fasulye ile iri ve kolay pişen tohum seçilerek gen transferi yapıldı. İkinci yıl elde edilen iri tohumlar tekrar ekilerek, bölgeye uyumlu türle gen transferi yapıldı. Bu yıl üçüncü yıl sezon sonunda istenilen çeşit elde edilmiş olacak. İri tohumlu, kırmızı renkli, kolay pişen ve bölgemizin iklim şartlarına uyumlu sırık fasulye tohumu elde edilecek. Saray Fasulyesi adını verdiğimiz fasulyelerimizin önümüzdeki sezon halkla buluşturmak için tohum üretimi ve bakım çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.
BAŞKAN ERKİŞ: "SARAY FASULYESİ HALKLA DA BULUŞACAK"
İki yıldır ata tohumdan elde ettikleri tohum ve fideleri ücretsiz olarak halkla buluşturduklarını belirten Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, gelecek sezon 'Saray Fasulyesi' tohumlarını da vatandaşlarla buluşturmayı planladıklarını ifade etti.
DIĞER HABERLER
-
Kaldırım işgali yapan esnaf uyarıldı
04 Temmuz 2024, 13:32 -
Pazarda terazi kontrol istasyonu oluşturuldu
03 Temmuz 2024, 16:11 -
Saray Belediyesi'nden Dünya Yoga Günü etkinliği
03 Temmuz 2024, 16:06 -
Yaz Kültür Sanat Atölyeleri kapılarını açtı
02 Temmuz 2024, 09:40 -
Göksu'dan Başkan Taşyasan'a anlamlı hediye
26 Haziran 2024, 10:10 -
Başkan Taşyasan: "Kurban kardeşliktir"
26 Haziran 2024, 09:21 -
Başkan Taşyasan'ın Kurban Bayramı Mesajı
14 Haziran 2024, 16:38 -
Yaz Kültür- Sanat Atölyeleri’ne kayıtlar başladı
10 Haziran 2024, 15:18 -
İSKİ Genel Müdürü Başa'dan Başkan Taşyasan'a ziyaret
10 Haziran 2024, 15:04 -
Kurban satış ve kesim yerimiz hazırlanıyor
06 Haziran 2024, 15:08